Noctem Grupa LARPowa z Poznania
 FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Zaloguj  Rejestracja

Poprzedni temat «» Następny temat
Pomó? zda? matur?
Autor Wiadomość
Koona 
Cz?onek Noctem

Wysłany: 2010-11-30, 19:22   Pomó? zda? matur?

By?o "Pomó? Chedolowi sko?czy? studia", gto teraz dla odmiany "Pomó? Koonie zda? matur?" :D

Mianowicie: poszukuj? literatury przedmiotu i podmiotu, która pomog?aby mi przygotowa? prezentacj? maturaln? z j?zyka polskiego na temat "Mity w literaturze fantasy". Temat jak wida? diablo precyzyjny, dlatego prosz? o pomoc w poszukiwaniu ciekawych pomys?ów na zaw??enie dziedziny.

Osobi?cie my?l? o bogach zapomnianych (co? w dese? "Ameryka?skich bogów", "K?amcy"...), ale ka?da propozycja mile widziana :).

Skrzydelf 
Cz?onek Noctem

Wysłany: 2010-11-30, 21:22   

Z literatury przedmiotu polecam "R?kopis znaleziony w Smoczej Jaskini" Sapkowskiego, ca?kiem spoko jest te? "Fantasy. Ilustrowany przewodnik" ze wst?pem Pratchetta. Na maturze mia?am temat o ró?nych gatunkach literatury fantasy i opiera?am si? g?ównie na "R?kopisie", poza tym nauczyciele i tak nie mieli poj?cia o temacie i zadawali pytania w stylu :"Jak jest Twoja ulubiona ksi??ka fantasy?".

Ravager 
Cz?onek Noctem
Bezfejsbukowiec

Wysłany: 2010-11-30, 21:37   

Ja robi?em g?ównie z mitów arturia?skich w Tolkienie plus troch? jeszcze innych w?tków w maturze ustnej mia?em. Tylko, ?e raz to by?o 5 lat temu, dwa nie do ko?ca pami?tam co mówi?em.

Nie mniej jednak mam 2 ksi??ki po?wi?cone twórczo?ci Tolkiena i powi?zane z mitami arturia?skimi. Ale szczegó?ów serio nie pami?tam, to temat do?? prosty z tego co pami?tam, cho? moja pami?? szwankuje.
Johann Wolfgang von Goethe, Faust

Koona 
Cz?onek Noctem

Wysłany: 2010-11-30, 21:40   

Nie jest trudny, ale wola?am zapyta?, mo?e padnie tu co? ciekawego :D

Barven 

Wysłany: 2010-11-30, 23:59   

Ja mia?em swoj? prezentacj? o inspiracjach, z których czerpa? Tolkien przy tworzeniu ?ródziemia - co prawda min??y trzy lata od tamtego czasu, ale co? pami?tam.

Na pewno warto przeczyta? esej Tolkiena "O ba?niach" - bardzo ciekawy i do?? ?atwo dost?pny, bo czasami dodaj? go do zbiorków opowiada? Tolkiena. Kiedy? dorwa?em zbiór esejów Tolkiena (nie pami?tam, jak si? to nazywa?o) i warto by?oby to dosta?, bo sporo pisa? o mitologii, ba?niach i fantasy. Niestety z tego co wiem jest to ksi??ka trudna do znalezienia.

J?drzej 

Wysłany: 2010-12-01, 00:28   

szkoda, ?e tylko fantasy, gdyby? mog?a pod to jeszcze podpi?? sf to masz simmonsa, z gaimana jeszcze mo?esz ch?opaków anansiego

Hedere 
Bluszcz

Wysłany: 2010-12-01, 01:55   

legendy arturia?skie i mity celtyckie w "Mg?aach Avalonu" ;)

Fairy tales do not tell children that dragons exist. Children already know that dragons exist. Fairy tales tell children that dragons can be killed.
[Chesterton]

Gorbacz 
Cz?onek Noctem
Ten Dobry Doppelganger

Wysłany: 2010-12-01, 02:11   

Pratchett ?

Che 
Cz?onek Noctem
WeiBtod

Wysłany: 2010-12-01, 09:07   

Zale?y, jak rozpatrzysz na rozprawce s?owo "mit" i "fantasy". I czy masz da? jedynie przyk?ad zastosowania mitów w literaturze, czy je skonfrontowa?, porówna?, etc? (Urok wspó?czesnej edukacji - mo?esz robi? prac? doktorsk? z Playstation, je?li wiesz, jak wciska? kit.)

Jak idziesz po linii najmniejszego oporu to:

Obro?cy Królestwa/?arna Niebios Kossakowskiej - dlaczego to, a nie Siewca Wiatru/Zbieracz Burz? Bo w Obro?cach jest par? opowiada?, które nie zachodz? na wspó?czesno??, a przynajmniej nie bezpo?rednio i da rad? to za fantasy sprzeda?. Masz tam co chcesz - angelologi? z zakresu kaba?y, Biblii, talmudu, wierze? przedkanaanejskich.

Roger Zelazny - zbiory opowiada? Ogie? i Mróz i Ostatni Jednoro?ec -mo?esz tam znale?? zarówno hardcore SF, jak i fantasy, a pan Z lubi? czerpa? z mitologii
Roger Zelazny - Pan ?wiat?a - to, co prawda nie jest czysty fantas... Ale za to prze?o?enie na wspó?czesn? literatur? fantastyczn? filozofii buddyjskiej.
I przy okazji cykl Albionu tego samego autora w po??czeniu z mitami arturia?skimi... Ale w?tpi?, by chcia?o Ci si? czyta? kilkana?cie ksi??ek przed matur?:D

Dorota Terakowska - Tam, gdzie spadaj? anio?y - podepniesz pod anio?y, chocia? mitologii tam jest mniej, ni? we mnie abstynencji.
Dorota Terakowska - Samotno?? Bogów - Na tym mo?esz zbudowa? pó? tezy - opowiada o tym, jak ludzie tworz? bogów, jak Ci istniej?, a potem jak umieraj?. Co?, jak Ameryka?scy Bogowie Gaimana, tylko (lincz?) lepsze.

W ostateczno?ci, jak wszystko inne zawiedzie, zerknij do nowel WhiteWolfa - cho?by Immortal Eyes Trilogy. Tak, to dodatki do rpg, ale opowiadania w sobie maj?, a nawi?zanie do mitów Redcapów, Sluagh, Trolli i innych s? tam tak oczywiste, ?e bardziej si? nie da;D

Agnieszka 
Cz?onek Noctem
Detektyw Enid

Wysłany: 2010-12-01, 12:42   

Gdyby? chcia?a wspomnie? o mniej znanych mitologiach:

Maja Lidia Kossakowska- "Ruda sfora", ?wiat oparty na mitologii plemion syberyjskich, g?ównie Jakutów, i wierzeniach lapo?skich

Inglot- "Inquisitor. Zemsta Azteków"- jak wskazuje tytu?. Na podstawie mitologii mezoameryka?skich, g?ównie Azteków, ale s? te? wstawki z Majów i Inków.

Koona 
Cz?onek Noctem

Wysłany: 2010-12-01, 21:21   

My?la?am w?a?nie o "Rudej sforze" Kossakowskiej i "Samotno?ci bogów" Terakowskiej.
Je?li wezm? "Ameryka?skich bogów", to "Ch?opaków Anansiego" mog? sobie odpu?ci?.
Niestety wszystkiego nie b?d? mog?a zamie?ci?, bo prezentacja ma tylko 15 minut xD

Gorbacz, któr? ksia?k? Pratczetta mia?e? na my?li? xD

tygrysica 
Cz?onek Noctem
(turku)Sowa

Wysłany: 2010-12-02, 02:09   

Koona, kochanie, nie zaw??asz sobie tematu? przy "uj?cia bogów - mit a fantastyka" bardzo ?adnie si? ograniczasz tematycznie i mo?esz ?licznie rozwin?? wizje bosko?ci. wtedy praczet i jego wizja bogów graj?cych w ko?ci o ludzkie ?ycie w prawie ka?dej ksi??ce wchodzi ?wietnie. w sumie mo?esz bra? "morta" albo "kosiarza" - chocia? to ju? bardziej przestawienia ?mierci.

prawda jest taka, ?e przy takich tematach ma?o który egzaminator czyta czy cho?by sprawdza twoj? literatur?. ja opiera?am si? m.in. na komiksie (sandman) i nikt nie zauwa?y?.

Che 
Cz?onek Noctem
WeiBtod

Wysłany: 2010-12-02, 07:41   

A w?a?nie - jako nie zdaj?cy nowej matury si? zastanawia?em podczas pisania posta, czy doda? Hellboya, w sumie którejkolwiek cz??ci - komiksy czerpi? z mitologii gar?ciami, od szkockich ?elaznych butów, przez greck? Hekate z Harpiami... Ale uzna?em, ?e komiksów podawa? nie b?d? - bo za moich czasów by nie przesz?o.

Notabene - ten temat jest rozumiany, jako "stare mity, które zosta?y przedstawione w literaturze fantasy", czy "wspó?czesna mitologia w literaturze fantasy"? Bo jak to drugie, to wszyscy si? zabrali?my od dupy strony:D

Koona 
Cz?onek Noctem

Wysłany: 2010-12-02, 21:07   

Temat dok?adnie brzmi "Mity w fantastyce - analizuj?c wybrane teksty literackie omów zagadnienie".

Co rozumiesz poprzez wspó?czesn? mitologi?, Che?
Ja ogó?em nie zamierzam wnika? w to zbytnio fachowo, ludzie, ja mam na t? prezentacj? 15 minut xD
Tygrys, my?la?am o zaw??eniu tematów do motywu bogów zapomnianych, nie wiem dok?adnie jak sformu?owa? ten "podtemat". Chyba, ?e doradzacie co? innego.

Piotras 

Wysłany: 2010-12-03, 01:21   

Spoko, matura ustna z polaka to ?al, robi?em sam plan ramowy itd dzie? przed egzaminem (brat potwierdzi), nic nie pisa?em sobie na brudno, czysto itd, full improwizacja (ksiazki przeczyta?em) i mia?em bodajze 19/20.
Zbyt du?o z mitami nie mia?em wspolnego, bo mialem temat o anio?ach i diab?ach, w fantastyce te? ;) I nie przejmuj si? matur?, to? to ?ciema :P

Suzuki GS 500 F, moto fan! :)

Odpowiedz do tematu