Noctem Grupa LARPowa z Poznania
 FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Zaloguj  Rejestracja

Poprzedni temat «» Następny temat
Posta? na miar?
Autor Wiadomość
Vonen 
Cz?onek Noctem
Zloty Chlopiec

Wysłany: 2010-04-26, 18:50   Posta? na miar?

Temat powsta? po to, by podzieli? si? opiniami na temat przyznawania postaci przez MG.

Jako, ?e ostatnio sporo g?osów s?ysza?em o tym, czemu "TY, w?a?nie TY powiniene? gra? t? postaci?!", zastanawiam si?, jak s? one przydzielane. Dlaczego ta, a nie inna? Czy chodzi tutaj o zbie?no?? charakteru gracza i roli? A je?li tak, to czy w jaki? sposób go nie szufladkujemy i ograniczamy?

Jak dla mnie, czasem po prostu wiadomo, ?e kto? sobie z dan? rol? poradzi. Ocenia si? to na podstawie jego wcze?niejszej gry, jego do?wiadczenia. Jeden lepiej odgrywa postacie diaboliczne (cze?? Che!), kto inny lepiej sobie radzi z tymi trzymaj?cymi w?adz?. Problem w tym, ?e niezwykle ?atwo utkwi? w jednej masce - ot, "ten to krzykacz, a on jest bardziej spokojny". Dla mnie, to pierwszy krok ku zastojowi LARPowemu. Bo co po tym, ?e fabu?a, stroje, dekoracje - skoro ma si? poczucie odgrzewanego kotleta? ?eby nie by?o - mówi? ogólnie.

Jak postrzegacie graczy Noctem? Czy dla was niektórzy graj? tylko w jeden, charakterystyczny sposób? I dlaczego akurat oni?

Tower 
Cz?onek Noctem
Fourth Tradition

Wysłany: 2010-04-26, 18:58   

metki

Ravager 
Cz?onek Noctem
Bezfejsbukowiec

Wysłany: 2010-04-26, 19:02   

Za s?abo wszystkich jeszcze znam i jeden larp to za ma?o, ?eby powiedzie? cokolwiek o kimkolwiek.

Ale moim skromnym zdaniem Che da? rad? i kapitana gra? ?wietnego, wida? typ postaci pasowa?, skoro dostaje do odgrywania podobne to mo?e jaka? zmiana?

Powiem jeszcze o tych z którymi mia?em styczno??, Bagu i Bezjimienny te? full mrok - pasuj? wygl?dem :)

Urlem przynajmniej fenotypowo ma predyspozycje by odgrywa? zarówno weso?? osóbk? jak i powa?n? dam?. Musz? przyzna?, ?e dziewczyny ca?kiem nie?le si? w salonowe damulki wpasowuj? i kombinuj?.

Niestety póki co tyle, mo?e jak mi si? co? przypomni to napisz?, ale fakt faktem wypada wiele charakterów ró?nych postaci wypróbowa?, ale czekam na posty innych, czy faktycznie czuj?, ?e maj? postacie podobne na prawie ka?dym larpie.
Johann Wolfgang von Goethe, Faust

Dareth 
Reedemer and Destroyer

Wysłany: 2010-04-26, 19:25   

To co powiedzia? Tower. Ludzie maj? ju? po doczepiane metki.

W ten sposób Che gra prawie zawsze kogo? kogo trzeba podejrzewa? o: Bycie demonem, bycie szalonym, konszachty piekielne itp itd etc.

Z kolei 8-9/10 przypadków Ordos gra zakapiorami, zawadiakami, albo innymi mentami spo?ecznymi :P Zvir dostaje dandysów i szlacht?, Agnieszka - m?ode dziewczynki, Alfik - wredne suki (nie zawsze zimne:P) i tak dalej... i tak dalej... i tak dalej... Takie przynajmniej odnosz? wra?enie. ALE mog? si? myli?. Do tej pory, jedyny LARP w którym nie by?o tych metek to by?y emocje. Bo tam postaci by? na bazie ankiety. Bo nawet w Wolsungu, mimo ?e ka?dy sam pisa? kim mniej wi?cej chcia? by?, to o ile nie napisa? CA?EJ historii, to chc?c nie chc?c, by?y tam wpl?tywane cechy i w?tki z którymi eMGinie wiedzia?y ?e dany gracz sobie poradzi. Czy to by?o ?wiadome czy nie, to zupe?nie inna sprawa. I cho? daje to w pewien sposób gwarancj?, ?e dana (wa?na dla fabu?y) posta? zostanie odegrana dobrze i dzi?ki temu w?tki si? nie zjebi? i wszyscy b?d? szcz??liwi to Vonen ma racj? ?e nie daje to ?adnej ?wie?o?ci. Osobi?cie chcia?bym widzie? Che w roli np. wioskowego g?upka, albo dresa czy chocia?by jakiego? zniewie?cia??go. To by by?o zabawne xD

Tak wygl?da moje zdanie na ten temat. Kto si? zgadza niech si? pod tym podpisze, kto nie, niech spierd**a, ekhm, chcia?em powiedzie? przedstawi swoje zdanie:):P:P

(I dotyczy tylko ludzi i postaci z LARPów w które gra?em)

"Never hesitate, never stop, NEVER SURRENDER "
Ostatnio zmieniony przez Dareth 2010-04-26, 19:28, w całości zmieniany 3 razy  

Bagu 

Wysłany: 2010-04-26, 20:03   

Eh, przesadzacie;)
To oczywiste, ?e niektórzy lepiej pasuj? do jednych ról, a inni do drugich - s? to uwarunkowania charakterologiczne, fizyczne i umiej?tno?ci aktorskie. Nie unikniemy cech wspólnych postaci granych przez jedn? osob? - przecie? to samo jest z aktorami znanymi nam z filmów.
Wyobra?acie sobie np. don Vito Corleone granego przez kogokolwiek innego ni? Marlon Brando? Tak samo jak nie wyobra?acie sobie Weisstoda, u którego za mask?/krawatem nie kryje si? Czedol. S? postaci idealnie pasuj?ce do pewnych osób, tak ju? bywa.
Czasem potrzebne s? dla fabu?y pewne konkretne postaci, które po prostu nie mog? zawie??. Prowadz?cy si?ga wtedy po osob?, o której wie, ?e w takich rolach si? sprawdza. Czasem wie, ?e ta osoba dostaj?c tak? a nie inn? posta?, b?dzie po prostu bawi?a si? lepiej. Czasem nawet pewne postaci a nawet Larpy s? pisane z dedykacj? dla konkretnego gracza.

Ale mimo to nie uwa?am, ?e ograniczamy, szufladkujemy ludzi graj?cych na larpach i nie prowadzi to do zastoju.
Po pierwsze, mamy wiele przyk?adów postaci, które silnie odbiegaj? od etykietek, które sobie wyrobili?my. Np. Ordos na "6 Nocach" graj?cy niem? sierot?, np. Czedol graj?cy na "Sub Rosa" hemafrodyt?, np. Alfar graj?ca w "Sporze w rodzie de Blanclis" romantyczn? ?on? i kochank?, np. Bagu graj?cy Kota z Cheshire na "Alicji"... w zasadzie jak przegl?dam list? Larpów zrobion? przez Alfar, to poza samym naszym cyklicznym Wampirem na ka?dym Larpie, na którym by?em, przynajmniej jedna osoba odbiega od swojego ulubionego stereotypu. Na cyklicznych tak nie jest, bo w?a?nie na nie wybieramy to, co lubimy gra? najbardziej i najpó?niej nam si? znudzi.
A po drugie ci?gle pojawiaj? si? przecie? nowi ludzie. Od samego pocz?tku prawie z ka?dym kolejnym larpem pojawiaj? si? nowe, cz?sto ca?kiem dobre, debiuty. I by?o tak i na drugiej ods?onie Pozna? Noctem i na ostatnich Wolsungach.
A jak ju? to was tak bardzo wkurza, to zamiast sia? defetyzm i malkontenctwo rozpiszcie larpa, w którym ka?dy zagra mo?liwie najbardziej przeciwn? osob? ni? waszym zdaniem ma przypi?t? metk? i te? si? wszyscy b?dziemy dobrze bawi?;)

Barven 

Wysłany: 2010-04-26, 20:11   

Metki s? do?? paskudne, tym bardziej ?e niektórzy potem nie mog? si? jej pozby?. Dobrym przyk?adem jest Czedol, który we Wroc?awiu nie ma opinii osoby graj?cej jedynie diaboliczne postacie lub osoby tylko do takich si? nadaj?cych. Owszem gra takimi, ale równie? dostaje inne role.

Poza tym metki powstaj? na podstawie prawdziwych charakterów, a po to s? Larpy (przynajmniej dla mnie) by móc m.in wcieli? si? osob?, która ró?na jest ode mnie. Fakt osoby skrajnie ró?nej ode mnie mia?bym problem zagra? ;-) , ale to nie powód bym gra? ca?y czas t? sam? osobow?ci?, a jedyne co ma si? zmienia? to strój :-/
Ostatnio zmieniony przez Barven 2010-04-26, 20:12, w całości zmieniany 1 raz  

Che 
Cz?onek Noctem
WeiBtod

Wysłany: 2010-04-26, 20:16   

Có?. Troch? tak. Troch? nie.

Jasne, ?atwo powiedzie? "metki" i zamkn?? spraw?. ?e eMGowie nas wt?aczaj? w schematy i tyla.

Nie wiem, jak u innych, ale s?dz?, ?e mog? mówi? - cho?by za siebie - szczerze. G?ównie dlatego, ?e grywa?em nie?mia?ego ogrodniczka Timeo, romantycznie zakochanego w Córce Pana Domu i bawi?em si? ?wietnie, gra?em opowiadacza przekuwaj?cego w rzeczywisto?? ka?d? bajk?, maga Glamour apokaliptycznej pot?gi, który nikogo by nie skrzywdzi? - Shorebane'a, cichego i skrytego Leona i wielu innych.

W sporej ilo?ci postów si? powtarza moje imi?. Ale to nie tylko to, ?e eMGowie s? przekonani, ?e jestem dobry w byciu z?ym. Nie tylko to, ?e odegram tak? posta? dobrze.

Ja po prostu postaci demoniczne lubi?. Czuj? si? w nich dobrze. Mnie bawi jak cholera wynajdywanie kolejnych i kolejnych sposobów na demoniczne spojrzenie, szata?ski tik nerwowy, mroszny ?miech, straczny chichot, krzywy u?miech. I z mojego punktu widzenia, ja dostaj? takie postaci, bo je lubi? w?a?nie. Bo si?, de facto, dopraszam o takie. Mnie te postaci sprawiaj? przyjemno??. Znalaz?em sobie akurat tak? nisz?.
Jako ?e swoje odegra?em i sporo ró?nych postaci odklepa?em, wiem, ?e straszyd?a sprawiaj? mi, osobi?cie, najwi?ksz? radoch?. Mam te? pewno??, ?e nie-straszyd?a mi te? wychodz?, wi?c nie musz? sobie udowadnia?, ?e potafi? gra?, tworz?c coraz to ró?ne rzeczy.

Acz, jedno odczytuj? z tego topu - znudzi?y si? Wam Czedolowe straszyd?a. Rozumiem i zaczynam gra? czym innym:>

To z mojej perspektywy i mam nadziej?, ?e Was tym nie zanudzi?em. De facto, ka?dy powinien sam sobie odpowiedzie?, czy, je?li ma jakie? ramy postaciowe, to nie dlatego, ?e je lubi i zazwyczaj, cho?by i mi?dzy wierszami eMGów prosi o jaki? konkretny typ? ja za innych nie odpowiem, bo nie wiem - we ?bach Wam nie siedz?.

Pozdrawiam, zanosz?c si? demonicznym, op?ta?czym ?mie...

Kiwaj?c uprzejmie g?ow? i szuraj?c nogami z platfusem.

(a do tego, co napisa? Barven, albowiem on i Bag napisali w trakcie mojego pisania - to prawda, we Wrocku mnie za Straszyd?o nie uwa?aj?. Uwa?aj? mnie za przemancza, który zawsze musi gra? Kainem, albo przynajmniej Przedpotopowcem. I to, cholera, si? te? sprawdza:D)
Ostatnio zmieniony przez Che 2010-04-26, 20:21, w całości zmieniany 2 razy  

Dareth 
Reedemer and Destroyer

Wysłany: 2010-04-26, 20:28   

Bagu napisał/a:
Ordos na "6 Nocach" graj?cy niem? sierot?, np. Czedol graj?cy na "Sub Rosa" hemafrodyt?, np. Alfar graj?ca w "Sporze w rodzie de Blanclis" romantyczn? ?on? i kochank?, np. Bagu graj?cy Kota z Cheshire na "Alicji"... w zasadzie jak przegl?dam list? Larpów zrobion? przez Alfar, to poza samym naszym cyklicznym Wampirem na ka?dym Larpie, na którym by?em, przynajmniej jedna osoba odbiega od swojego ulubionego stereotypu. Na cyklicznych tak nie jest, bo w?a?nie na nie wybieramy to, co lubimy gra? najbardziej i najpó?niej nam si? znudzi.

Bagu jak mówi?em: Komentowa?em na bazie LARPów w których ja bra?em udzia? :) poza tym chodzi o proporcje. To ?e Ordos raz czy dwa razy zagra?, wybacz ordo, ciot? bad? zniewie?cia?ego, to nie zmienia faktu ?e wi?kszo?? razy gra zakapiorami

Lathea 
Cz?onek Noctem
Admin

Wysłany: 2010-04-26, 20:35   

Oj, ostatni LARP zacz??am od stwierdzenia MG: Ty ju? tym wszystkim gra?a?. I tak, posta? by?a krupierk? i jak sie potem okaza?o Fae.

Bug - nie zagram u Ciebie Ravnoski, bo mi si? prze?ar?o.

Tak, Emocje by?y pod k?tem tego, by ka?dy móg? zagra? kim? podobnym do siebie. A system z Emocji mo?na wrzuci? do dowolnego innego larpa i sprawi? by ka?dy na podstawie ankiety móg? wybra? posta?, któr? najbardziej CHCIA?BY zagra?.
No problem. Tylko LARP musi by? napisany WCZE?NIEJ. Nim postaci zostan? przydzielone. Ma?o kto tak robi. Przynajmniej na gry w Noctem.
Woody Allen

Urlem Larsbatae 
cest la vie!

Wysłany: 2010-04-26, 20:55   

To prawda, niektórzy gracze s? kojarzeni z konkretn? postaci? lub charakterystycznym jej zachowaniem. Trudno mi jako? szerzej si? na ten temat wypowiedzie?, gdy? mia?am okazj? zagra? dopiero w trzech LARPach. My?l? jednak, ?e tak zwana "metka" nie koniecznie musi przeszkadza?. Dlaczego? Jak dla mnie fajnie jest zobaczy? gracza maj?cego zazwyczaj mroczne i powa?ne postacie, dla odmiany jako frywolnego salonowca (tak Vonen, mówi? o Tobie :D ) wra?enie jest bezcenne :)
Mimo, i? najch?tniej gra?abym psychotycznymi, pod?ymi, krn?brnymi, starymi zakonnicami-knujami, nie mniej jednak s?dz?, ?e elastyczno?? jest wskazana.

I tyle. :)
Ostatnio zmieniony przez Urlem Larsbatae 2010-04-26, 23:22, w całości zmieniany 1 raz  

Alfar 
Cz?onek Noctem
Woody Allen

Wysłany: 2010-04-26, 20:55   

Ej ja nie gram samych wrednych suk - dobry przyk?ad? Cukiernia Mistrza Jana:) Poza tym przesz?am ju? chyba przez wszystkie typy postaci i charaktery, mam ulubione, ale zagram co daj?:)

Dareth 
Reedemer and Destroyer

Wysłany: 2010-04-26, 22:53   

Alf nie gra?em w cukiernie. nie wiem. Dlatego napisa??m ?e na podstawie moich odczu? z larów w których gra?em, b?d? s?ysza?em od ludzi.

Ordos 
Cz?onek Noctem
ju? nie jest nas wielu

Wysłany: 2010-04-27, 00:27   

*ekhm. to nie by?a ciota, czy zniewie?cia?y. posta? by?a zakapiorem, tyle ?e bez rodziców (czyli w sumie jednak "sierota") . i to du?ym zakapiorem... zestrzeli?em dwa helikoptery policyjne :D
ale do tematu: metki s?, fakt niezaprzeczalny. dlatego z jeszcze wi?ksz? ochot? wcielam si? w postaci tak inne od standardów mi przydzielanych. nie oznacza to wcale ?e standardy te mi zbrzyd?y.

lubi? bandziorów. ale fajnie by?oby us?ysze? czasem od mg: "wiesz stary, mam tutaj takiego ko?a dla ciebie, ale je?liby? mia? na co? innego ochot?, to z ch?ci? ci przydziel?, tylko pogadajmy z czym sobie poradzisz."

ps, wielk? przyjemno?ci? dla mnie by?o odgrywanie krn?brnego i lekko bi tworu pana czas. ale to g?ównie dlatego ?e mia?em niejako dowolno?? w kreowaniu charakteru (dzi?ki Alf, dzi?ki Kaym) i chcia?em poeksperymentowa?
Ostatnio zmieniony przez Ordos 2010-04-27, 00:28, w całości zmieniany 1 raz  

Krasnola 

Wysłany: 2010-04-28, 23:07   

Dareth napisał/a:
Do tej pory, jedyny LARP w którym nie by?o tych metek to by?y emocje. Bo tam postaci by? na bazie ankiety. Bo nawet w Wolsungu, mimo ?e ka?dy sam pisa? kim mniej wi?cej chcia? by?, to o ile nie napisa? CA?EJ historii, to chc?c nie chc?c, by?y tam wpl?tywane cechy i w?tki z którymi eMGinie wiedzia?y ?e dany gracz sobie poradzi.

Wolsung by? pierwszym larpem, gdzie chcia?am si? oderwa? od przypi?tej mi ?atki "tej seksownej". Wszystkie moje postaci larpowe w mniejszym lub wi?kszym stopniu pora?aj? seksapilem. Po raz pierwszy mia?a to by? stateczna baba, wdowa, któr? je?li jaki? facet by si? interesowa?, to tylko dl ajej pieni?dzy.

I co? Dupa. W opisie roli znalaz?am "nadal poci?ga m??czyzn".

ALE prawda jest taka, co ju? pisa?am w innym podobnym w?tku - chcesz gra? inn? rola, nietypow? dla siebie? Powiedz to MG do cholery! One/Oni nie s? tam po to, by Ci? na si?? wciska? w "metki", tylko ?eby umili? Ci zabaw?. Chcesz co innego, nie chcesz tego co zawsze - powiedz o tym MG przed larpem. I wystarczy.

[mo?liwe ?e powieli?am wypowiedzi, bo ju? przy pierwszym po?cie daretha mnie rzuci?o do pisania odpowiedzi :P]

sliff 
Cz?onek Noctem
Call me Mr Wang

Wysłany: 2010-04-28, 23:16   

Hmm ten topik tak naprawd? narodzi? si? po moulin rouge gdzie wydaj? mi si? ?e koza z darkiem pisali te postacie pod konkretne osoby i z za?o?enia mia?y by? w?a?nie takimi kompilacjami przynajmniej dla tych którzy si? metek dorobili.

Odpowiedz do tematu