Noctem Grupa LARPowa z Poznania
 FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Zaloguj  Rejestracja

Poprzedni temat «» Następny temat
Archnemesis na LARPie
Autor Wiadomość
Alfar 
Cz?onek Noctem
Woody Allen

Wysłany: 2010-01-29, 09:18   Archnemesis na LARPie

O ile na sesji posta? Archnemesis odgrywa MG, który panuje w ca?o?ci nad tym co si? dzieje pod snut? przez niego opowie?ci?, o tyle na LARPie odgrywanie wrogów jest znacznie trudniejsze, poniewa? zadanie to przekazywane jest dwóm graczom. O ile gracze si? nie znaj? - istnieje ryzyko, ?e albo nie uda im si? odwzorowa? nienawi?ci, albo wr?cz przeciwnie - zrobi? to, az nazbyt dobrze.

Z drugiej strony kiedy gracze si? znaj? - ryzyko jest w?a?ciwie takie samo. Jak wg Was powinna wygl?da? kreacja wrogów, odwiecznych opozycjonistów na LARPie?

Pytania tego nie zadaj? w pró?ni? - sama ostatnio otrzyma?am rykoszetem na LARPie Wampirzo-Wilko?aczym w ?odzi, gdzie pewna osoba bardzo przej??a si? swoim zadaniem i prócz nienawidzenia mnie przesadnie w grze, przesz?o jej na aftera...

W zale?no?ci od kreacji bohaterów powinni si? na siebie rzuca?, ale równie dobrze ta nienawi?? mo?e by? podzielona etykiet?, dystansem i wieloma innymi czynnikami na LARPie.

Wg mnie MG przed LARPem tworz?c antagonistów powinien zorganizowa? wspólne spotkanie i wyja?ni? sk?d wynikaj? "ró?nice programowe" obu stron i wys?ucha? w jaki sposób zamierzaj? odgrywa? nienawi?? mi?dzy sob?.

Co o tym s?dzicie? :)

ZviR 
Great Scott!

Wysłany: 2010-01-29, 10:24   

Wiesz - z silnymi emocjami mo?e by? troch? problem, jeste?my tylko lud?mi, wi?kszo?? z nas (nie powiem, ?e wszyscy, bo tego nie wiem :P ) nie ma za sob? do?wiadczenia aktorskiego, takiego zawodowego. Zdarza?o si? przecie?, ?e i inne silne emocje odgrywane na larpach, czy sesjach RPG mog? przechodzi? na graczy. Te? mi si? zdarzy?o, ?e kto? interpretowa? niech?? mojej postaci do jego postaci jako moj? niech?? do siebie.
Ale taka pogadanka przed larpem z t?umaczeniem wszystkiego mo?e by? dobrym pomys?em :)

www.aramis.pl

Alfar 
Cz?onek Noctem
Woody Allen

Wysłany: 2010-01-29, 10:29   

Nie chc? te? jednak robi? z ludzi debili, bo wiem, ?e niektórzy sobie z tym ?wietnie radz?. Ale jednostrza?y, gdzie nikt si? nie zna - to chyba dobry pomys?.

Lathea 
Cz?onek Noctem
Admin

Wysłany: 2010-01-29, 10:30   

Gdzies poczytalam o takim systemie larpowym, ze kto (X) mial miec arcywroga dostawa? karte z napisem "arcywróg X", i przed LARPem móg? sobie wybra? tego? przeciwnika.
Woody Allen

Alfar 
Cz?onek Noctem
Woody Allen

Wysłany: 2010-01-29, 10:42   

O, ciekawe:)

Tower 
Cz?onek Noctem
Fourth Tradition

Wysłany: 2010-01-29, 11:33   

Wtedy mo?emy gnoi? osoby których nie lubimy tak?e w grze - niez?e oderwanie od rzeczywisto?ci.

Lathea 
Cz?onek Noctem
Admin

Wysłany: 2010-01-29, 11:48   

Za?o?enie jest takie, ?e ta osoba te? musi zaakceptowa?. Zak?adam, ?e ludzie cz??ciej jednak wybieraj? osoby, z którymi lubi? gra?.
Woody Allen

Tower 
Cz?onek Noctem
Fourth Tradition

Wysłany: 2010-01-29, 12:05   

Ludzie zawsze uk?adaj? si? ze swoimi znajomymi. Wybór arcy wroga - wydaje mi si? dziwny. Lecz je?li prowadz?cy zna graczy - to mo?e czasami by? to lepsze rozwi?zanie. Czasami

Che 
Cz?onek Noctem
WeiBtod

Wysłany: 2010-07-08, 13:25   

Gnoi?? Mon, Arcywróg to nie jest Boss na ostatnim poziomie w grze komputerowej. Arcywróg to osobnik, któremu uratujesz ?ycie, bo "tylko Ty mo?esz go zabi?". I vice versa. Nie wybora?am sobie, ?eby moim arcywrogiem na larpie by? kto?, kogo naprawd?, w realu nie lubi?.
Jak kogo? nie lubi?, to ograniczam z nim kontakty, ?ebym ja si? nie m?czy? i ?eby on si? nie m?czy?.
Arcywróg to kto?, z kim masz wi?? niemal bratersk?. Jasne, chcecie si? pozabija? w najgorszy mo?liwy sposób, ale... Ale jakie rodze?stwo nie chce:D
Jakby tej wi?zi nie nazwa?, wi?? mi?dzy dwiema postaciami, nawzajemnie do siebie arcywrogimi, jest bardzo mocna - i nie widz?, by ktokolwiek móg? j? naprawd? dobrze odegra? z kim?, z kim si? nie dogaduje w realu. Z kim si? dobrze nie zna w realu. Z kim si? nie rozumie w realu.

Oczywi?cie mówimy o archnemezis, a nie o zwyk?ym antagoni?cie.

Dareth 
Reedemer and Destroyer

Wysłany: 2010-07-08, 13:43   

Jak najbardziej zgadam si? z Che :)

Takich przyk?adów jest wuchta. W ksi??kach, komiksach, filmach.
Arcywróg to jednocze?nie Twój najlepszy i najbli?szy przyjaciel. Zna Ci? lepiej ni? Ty sam. Wie o czym my?lisz. I gdyby nie fakt ?e stoicie po przeciwnych stronach barykady, to byliby?cie duetem któremu nikt nigdy nie da?by rady.

Z takich przyk?adów, mamy:
- X-man: C.Xavier i Magneto(jak kto? nie jest marvelowcem to t?umacz?)
Najlepsi przyjaciele. Razem s?u?yli w wojsku, nie jednokrotnie uratowali sobie nawzajem ?ycie. Kochaj? si? jak bracia, a jednocze?nie nie nawidz?.

- Batman i Joker? Tutaj nie musz? t?umaczy?... Tak, by?y (chyba dwa) komiksy gdzie Joker i Batman pracowali razem czy ratowali sobie nawzajem dupy.

- Z ksi??ek.. Jest pare takich motywów w Smoczej Lancy, no i sztandarowo jest ta sytuacja w przygodach Drizzta Do'Urdena

Wymienia? mo?na d?ugo. Grunt ?e musz? by? to osoby które si? dogaduj? i potrafi? my?le? podobnie. Grunt ?eby dobrze odegra? znan? wszystkim prawd?: "There is a thin line between love and hate"

-

"Never hesitate, never stop, NEVER SURRENDER "

Lathea 
Cz?onek Noctem
Admin

Wysłany: 2010-07-08, 13:58   

Tylko dobrze by by?o gdyby fina? rozgrywek pomi?dzy dwiema wrogo nastawionymi do siebie postaciami zaplanowany by? przez obie strony na fina? gry (wracaj?c do tematyki LARPa). No i co by obie osoby wiedzia?y o konflikcie.
Woody Allen

Tower 
Cz?onek Noctem
Fourth Tradition

Wysłany: 2010-07-08, 13:58   

I ja si? z Panami zgodz? - je?li chcesz po?wi?ci? ca?e ?ycie aby kogo? wbi? do piachu- musi to by? kto? tego warty :)

Shaman 

Wysłany: 2010-07-09, 10:18   

Che napisał/a:
Gnoi?? Mon, Arcywróg to nie jest Boss na ostatnim poziomie w grze komputerowej. Arcywróg to osobnik, któremu uratujesz ?ycie, bo "tylko Ty mo?esz go zabi?". I vice versa. Nie wybora?am sobie, ?eby moim arcywrogiem na larpie by? kto?, kogo naprawd?, w realu nie lubi?.
Jak kogo? nie lubi?, to ograniczam z nim kontakty, ?ebym ja si? nie m?czy? i ?eby on si? nie m?czy?.
Arcywróg to kto?, z kim masz wi?? niemal bratersk?. Jasne, chcecie si? pozabija? w najgorszy mo?liwy sposób, ale... Ale jakie rodze?stwo nie chce:D
Jakby tej wi?zi nie nazwa?, wi?? mi?dzy dwiema postaciami, nawzajemnie do siebie arcywrogimi, jest bardzo mocna - i nie widz?, by ktokolwiek móg? j? naprawd? dobrze odegra? z kim?, z kim si? nie dogaduje w realu. Z kim si? dobrze nie zna w realu. Z kim si? nie rozumie w realu.

Oczywi?cie mówimy o archnemezis, a nie o zwyk?ym antagoni?cie.

Zgadzam si? z przedmówc? - nienawi?? lub zaprzysi?g?a niech?? wymuszaj? ogromny szacunek. Naturalnie, w do?? specyficznej formie, ale dobrze jest cho?by minimalnie zna? gracza odgrywaj?cego posta?, której ?yczymy ?mierci w m?czarniach.
Naturalnie, s? to zadania aktorskie i nie ma powodu (a czasem i mo?liwo?ci), by poprzez dobór postaci u?atwia? graczom to zadanie. Ale uwa?am, ?e 4 godziny to niezb?dne minimum higieniczne, by przygotowa? wiarygodny sposób walki ze swym przeciwnikiem. 4 h- tyle wcze?niej minimum trzeba otrzyma? swoj? rol? oraz mo?liwie szerokie informacje o "archnem".
Oczywi?cie, dostaj?c tydzie? wcze?niej czuj? si? komfortowo - ale musz? te? wiedzie?, jak dana osoba si? zachowuje, jak? ma powierzchowno??. Nie bójmy si? re?yserowa?, negocjowa? z graczami sposobu odgrywania postaci równie? na etapie przyzwyczaje?, gestów etc.
Bardzo wa?ne jest opanowanie przez obie strony technik gestu psychologicznego i wzajemne rozpoznawanie sygna?ów tego typu - musz? wi?c by? skrupulatnie przygotowane PRZED larpem, a nie na nim samym.

To, od czego zacz??a Alfar, kwestia projekcji pozalarpowej, to kwestia wprawy, higieny psychicznej, predyspozycji osobistych. Ale wliczone jest w koszta gry. To ju? moje osobiste zdanie, ale wol? wspó?graczy robi?cych kwas na afterach (chwa?a tym, którzy rozpoznaj? swoje na?adowanie emocjami i po prostu zmywaj? si? ze sceny po angielsku), ni? graczy drewnianych. Zw?aszcza, ?e nienawi?? nigdy nie jest elementem t?a. Niezale?nie od fabu?y emocje zwi?zane z po??daniem (sensu largo) zawsze gdy si? pojawi?, stanowi? jeden z filarów rysowania rzeczywisto?ci scenicznej.

Osobom zainteresowanym polecam podr?czniki z zakresu kontaktu scenicznego. Dysponujemy ogromnym baga?em do?wiadcze?, a tak?e bardzo przyst?pn? metodologi? - dzi?ki Stanis?awskiemu, Grotowskiemu, Bartzowi... Nie trzeba wi?c nawet cudzoziemskich ksi?g czyta?.

Gracze larpowi rozleniwili si? (podobnie zreszt?, jak erpegowi) w ostatnim 10leciu. A niestety prawo stada jest takie, ?e ca?a fora biegnie tak szybko, jak najwolniejszy szczeniak b?d?cy jej cz?onkiem. Nam si? po prostu nie chce chcie?. A podstaw? jako?ci gry, niezale?nie od rodzaju larpa, ?rodka ci??ko?ci, stopnia teleotyczno?ci scenariusza jest WIARYGODNO??. Kropka. Emocje maj? by? zewn?trznie rozpoznawalne. O koszta si? nie martwmy - rzemie?lnicza powtrzalno?? to najlepszy parasol. Zar?czam, ?e ?aden z graczy pracuj?cych nad warsztatem aktorskim w sposób metodyczny nie trafi? na oddzia? zamkni?ty. To autoparasol.

Dobra, do??, bo moralizowa? na kacu zaczynam. Tle ode mnie - i gratulacje za poruszenie ciekawego tematu.

Lathea 
Cz?onek Noctem
Admin

Wysłany: 2010-07-09, 16:45   

U ksi??ki... gdyby nie fakt, ?e aktualnie mam do?? psychologii i ksi??ek naukowych, a ci?gnie mnie jak ?puna na g?odzie do fabu?y to bym zaraz polecia?a szuka?... tymczasem dam sobie jeszcze ze 2-3 ksi??ki i potem zaczepi? Ci?, Shamanie, na gg o konkrety;). Ale zapowiadam.
Woody Allen

Odpowiedz do tematu